Úvod Amatérske rádio VKVPA – apríl 2022

VKVPA – apríl 2022

Štvorča 5 elementových DK7ZB yagi antén
Štvorča 5 elementových DK7ZB yagi antén

Dá sa dohnať dvadsať minút v sto osemdesiatminútových pretekoch ako je VKVPA? A prečo bolo potrebné doháňať chýbajúci čas?

Do aprílového kola som mal pripravených viacero noviniek: SDR spektroskop ku R2CW transceiveru, ktorý by sa zobrazoval na displeji mobilného telefónu, koncový stupeň so 4CX250b (RE025XA) a štvorča yagi antén DK7ZB. Nakoniec to bola improvizácia. S meškaním.

TIP ako rozšíriť displej notebooku či počítača o druhý monitor

Využiť je možné aplikáciu SpaceDesk Stojan pre mobilný telefón je možné vytvarovať z plastovej kreditnej karty. Líniu ohybu je možné nahriať nad telesom mikropájky

Prečo 4 x 5 elementov DK7ZB yagi?

Antény radšej prepravujem v aute pri sklopených zadných sedadlách. Ak sa teda vmestím do dĺžky 1,5 metra, môžem prepravovať celú anténu bez rozoberania. Anténa s takouto dĺžkou od DK7ZB má 5 elementov a zisk cca. 8,4 dBd. Impedancia je 50 ohmov.

MMANA pre 5 elementovú DK7ZB yagi vo voľnom priestore
MMANA pre 5 elementovú DK7ZB yagi vo voľnom priestore

Druhou výhodou je, že H-čko pre štvorča týchto antén má rozmery 2 x 2 metre, čo je výhodné pri metrovom predaji lebo nevznikne odpad. Zároveň takéto diely dokážem taktiež previezť vnútri auta.

Takéto kratšie antény sa zvyčajne montujú nad seba. Simulácie však ukazujú, že takto umiestnené antény potrebujú pomerne vysoký stožiar. Je to logické – pri 10m vysokom stožiari je vrchná anténa vo výške 10m, spodná v 4m, čo je značný rozdiel. Spodná anténa bude teda v inom elektromagnetickom poli ako vrchná. Pritom 10m stožiar taktiež nepatrí medzi najnižšie.

MMANA pre štyri 5 elementové DK7ZB yagi v usporiadaní do H
MMANA pre štyri 5 elementové DK7ZB yagi v usporiadaní do H

V usporiadaní do H-čka je rozdiel v elektromagnetickom poli antén teda menší. Výsledok simulácie v MMANA hovorí, že táto konfigurácia so stožiarom 5m (teda antény v 4m a 6m) dáva zisk 21,73 dBi. Spomínaný 10m stožiar s anténami nad sebou má 21,28 dBi.

Prípravné práce VKVPA

Letný čas znamená, že VKVPA sa začína o 10-tej hodine miestneho času. Na pole prichádzam aj tak relatívne včas a 8 elementovú DK7ZB staviam rýchlo. Pre štvorča 5 elementových DK7ZB musím chystať pätku, rotátor, kotevné kolíky, poskladať H-čko, pripojiť na neho antény, zlučovač a káble. Prvé miesto, kam dávam pätku sa ukázalo ako nevhodné. To som ale zistil až keď som zatĺkol kotevné kolíky a nachystal kotvy. Posúvam to o meter ďalej.

Trocha prácne sú jednotlivé káble od antén. V domácich zásobách totiž boli štyri WiFi pigtaily s N konektormi z RF-240 koaxiálu s dĺžkou 5 metrov. To je trocha viac ako je potrebné. S káblami sa tak ťažšie pracuje a prebytky sú skrútené pri zlučovači.

Vpredu 8 elementová DK7ZB yagi, opodiaľ štyri 5 elementové DK7ZB yagi antény
Vpredu 8 elementová DK7ZB yagi, opodiaľ štyri 5 elementové DK7ZB yagi antény

Zdvíhanie 4 x 5 elementov DK7ZB yagi ide hravo s pomocou kladky. Už len krátke dotiahnutie kotevných lán a začínam chystať setup na vysielanie.

Ku R2CW pripájam klon SDR RSP1 a aktivujem druhý monitor cez aplikáciu Spacedesk. Zapínam aj koncový stupeň. Ten ešte nie je úplne dokončený, ale chýba len merania anódového napätia. Niečo nie je v poriadku, prepínanie na vysielanie prepne relé, ale výkon von nejde. To už VKVPA začína.

Vymieňam transceiver za Kenwood TR-751E, odpájam SDR, koncový stupeň. Keďže nemám kvalitný prepínač antén, tak pripájam staručký prepínač s PL-konektormi a redukciami PL-N. Kým sa to podarí zmeniť, prejde množstvo minút.

Vysielanie vo VKVPA

VKVPA teda konečne začínam a zisťujem, že rotátor neotáča štvorča 5 elementových DK7ZB yagi antén. Sluchom sa zdá, že kontrolér pracuje. Antény teda ostávajú fixne v azimute asi 210 stupňov.

Ako štvrté spojenie však robím IU4CHE, to je pri San Marine. A to len na 25W a úplne hravo. Samozrejme na štvorča. Porovnávaním s 8 elementovou DK7ZB yagi ukazuje znateľný rozdiel v prospech štvorčaťa antén, ktoré je naviac pripojené dlhším a horším koaxiálnym káblom. Porovnania antén robím v conteste niekoľkokrát a naviac je aj výhodou mať možnosť rýchlo prepnúť antény pokiaľ sú v rôznych smeroch.

Mapa spojení v aprílovom VKVPA
Mapa spojení v aprílovom VKVPA

A potom som spravil nejaké spojenia a VKVPA skončil. Škoda chýbajúceho času, určite by sa podaril aj lepší výsledok. Na konci je 65 spojení do 17 lokátorových štvorcov.

Bodové zisky podľa azimtu
Bodové zisky podľa azimtu

Poučenie – pri vysielaní z prechodného stanovišťa je kľúčová spoľahlivosť. Sľubujem, že nabudúce to bude pripravené lepšie!

Reklama