Úvod OM0A Anténny analyzátor

Anténny analyzátor

Anténny analyzátor VK5JST
Anténny analyzátor VK5JST
Anténny analyzátor
Anténny analyzátor

Anténny analyzátor je veľmi užitočný merací prístroj. Umožňuje „vidieť“ nielen lepšie do vlastností antén, ale aj do pasívnych prispôsobovacích obvodov. Optimalizácia antén je oveľa rýchlejšia ako s obvyklým PSV metrom.

Ceny komerčných produktov sú veľmi vysoké a tak som sa veľmi potešil možnosti zakúpiť stavebnicu anténneho analyzátora podľa VK5JST. Užívatelia v recenziách na http://www.eham.net/reviews/detail/5779?page=2 ju hodnotili veľmi kladne a dôveru vzbudilo aj to, že úspešne bolo postavených okolo tisíc kusov. Za 150AUD (cca. 2300Sk) som si jednu stavebnicu zadovážil a postavil.

Stavebnica je nielen súborom súčiastok, ale aj mechanických dielov a umožňuje zostaviť nielen funkčný, ale aj estetický prístroj. Pred začatím stavby sa oplatí preštudovať postup osádzania plošného spoja v manuáli  a podstatné body vyznačiť.

Kompletná realizácia mi zabrala cca. 10 hodín čistého času a anténny analyzátor fungoval na prvé zapnutie. Na displeji sa zobrazuje frekvencia, PSV, reálna a imaginárna zložka impedancie. Malým fígľom je možné zistiť aj znamienko imaginárnej zložky impedancie.

Určite odporúčam anténny analyzátor VK5JST aj do vašej dielne.

Reklama