Úvod OM0A CQ WPX SSB contest 2013 story

CQ WPX SSB contest 2013 story

CQ WPX štatistika spojení OM0A

Každý CQ WPX SSB contest som šiel v niektorej multi kategórii, čo má svoje výhody, ale aj nevýhody. Do contestu sa rysovalo niekoľko noviniek a podľa nich som zvažoval výber kategórie. Tri týždne pre contestom bolo jasné, že nový koncový stupeň ešte nebude hotový. V záhrade vyrástla polovičná K9AY (verzia 80m/40m), ktorú som napojil na SDR prijímač. Príjem na takúto anténu sa javil výborne. Dva týždne pred pretekmi som ju musel odstrániť, kvôli píleniu starých stromov. Po dohovore so Števom OM7KW som zvolil SingleOp Allband Assisted Low Power, kategóriu ktorá je obľúbená pre jednoduchosť setupu a konkurencia v nej býva veľká.

Zo strategického hľadiska som naplánoval rozložiť 36 hodín možnej prevádzky tak, že vypustím prvú hodinu a sústredím sa prevažne na nočné hodiny, keďže spodné pásma chodia odtiaľto výrazne lepšie. Nezanedbateľný aj dvojnásobný bodový prínos oproti vrchným pásmam. A keďže 100W nie je veľmi priateľské CQ štýlu, pôjdem S&P štýl.

V rámci stratégie som nadeklaroval aj „goals”, hodinové ciele, v N1MM logu. Štatistika potom ukazuje, aký je QSO rate oproti plánu. A samozrejme som pridal aj LiveScore. Sú to motivačné faktory, lebo súťažiť sám v SingleOp kategórii dáva zabrať aj psychike.

Priebeh contestu bol výborný, N1MM prakticky stále ukazoval, že som nad úrovňou cieľa. Podmienky šírenia boli rozkolísané, objavila sa aj Aurora. S trochou trpezlivosti sa ale dali robiť aj spojenia do Karibiku a Severnej Ameriky na 40m. Pokúšať sa o to isté na 80m a nebodaj na 160m nemá veľmi zmysel so 100W a jednoduchými anténami.

DX cluster síce zobrazoval početné spoty aj na 10m, ale reálne počuteľných (a urobiteľných) staníc bolo minimum. Takže prím v dennej dobe hrá 15m a 20m. Prevažne 15m je zaujímavé pásmo z hľadiska násobičov. Potešujúce je, že aj vo večerných hodinách prechádzajú stanice na 20m. Predcontestový výhľad na podmienky šírenia nebol veľmi optimistický.

O 23UT si dávam dvojhodinovú prestávku na spánok (za celý víkend som spal tri hodiny) a pokračujem Rate síce nie je vysoký, ale zalogovať napr. NE1C na 40m je 6-krát bodovo prínosnejšie ako UT5 na 20m.

Nedeľňajšie dopoludnie prináša vyrovnanie OM rekordu, ale podmienky šírenia sa výrazne zhošujú. A pretože som oproti plánu nadrobil nejaký čas, nasleduje ďalšia, kratšia prestávka. Turbulencie v šírení priniesli ale aj pozitívne zlepšenie na 10m. A v nasledujúcich hodinách sa podmienky zlepšujú čoraz viac. Riešim dilemu – potrebujem si vybrať prestávku, aby som splnil podmienku 36h prevádzky aj keď sa necítim unavene. Rýchlo zbieram spojenia na ešte otvorenom 15m a 20m pásme a keď cítim, že 15m sa zatvára, idem od stanice.

V stanovený čas som späť a stíham spraviť ešte dva násobiče, YW4D a EI3HDB na 20m. Sú tam aj ďalšie signály, ale prebíjať sa smerom cez hory a 100W nejde. Skúšam už aj CQ na nižších pásmach a pre mnohé stanice predstavuje „OM0″ zaujímavý nasobič. Nakrátko sa tak dá zažiť aj nefalšovaný pile-up.

K záveru pretekov sa však vytrácajú stanice, a zostávajúce nervóznejú. Akonáhle sa objaví spot z clustra, vytvára sa 10-minútový rad staníc. Preto aj rate v posledné dve hodiny je výrazne slabší.

CQ WPX štatistika spojení OM0A
CQ WPX štatistika spojení OM0A

Contest sa končí, v logu je 1173QSO, čo pri 603 násobičoch dáva 1 573 227 bodov. V livescore som sa snažil dlho udržať nad KZ1M a WP3A, ale obaja mali výborný finiš. Congrats!

Reklama