Termín CQWW DX SSB Contest znamená pre malú časť populácie viac ako štátny sviatok. Je to niečo, na čo sa celý rok tešia a keď to pominie smútia. Tento rok termín CQWW DX SSB Contest-u pripadol na 24.-25.októbra 2009.
Prípravy v tíme OM0A začali v júli. Dobré výsledky tímu nezostali nepovšimnuté a ohlásilo sa viacero záujemcov, ktorí chceli s nami zdieľať radosť z contestovania. Aby bol čo najväčší priestor pre každého, začali sme plánovať kategóriu multi-multi. Tomu sa podriadilo aj zabezpečovanie materiálu. Pár dní pred contestom však pár ľudí vypadlo z pochopiteľných aj nepochopiteľných dôvodov. Nasledovala improvizácia, ktorej výsledkom bola úspešná účasť OM0A v kategórii M/2.
Keďže v Tatrách týždeň a pol pred contestom nasnežilo pol metra snehu, realizácia 2el. MOXON na 7MHz sa preložila až na neskôr. V CQWW sme teda stavali obvyklý anténny setup, pričom nám s ním výdatne pomohol aj Janko OM8LA.
Práce sa naplno rozbehli vo štvrtok popoludní za účasti Vila OM0AAO, Gaba OM0AAG, Števa OM7KW a Igora OM6ACI. Večer nás prišiel pozrieť aj Mišo OM0AAB. Keďže antény sú už vyskúšané a stavali sme ich už dvakrát, práca išla pekne od ruky a do tmy sme mali hotové inv.L na 160m, inv.V na 80m a stvrtvlnný vertikál na 40m.
Večer sa pripravovali obe pracoviská. IC-756PROIII však komunikovala s počítačom cez Ham Radio Controller veľmi nespoľahlivo a tak sme ju nahradili druhým Yaesu FT-1000MP. Urobili sme aj upgrade N1MM software a treba povedať, že až na malý výpadok wifi internetu v nedeľu večer všetko fungovalo perfektne.
Predpoveď počasia síce sľubovala silný vietor (výstraha 2.stupňa), ale meteorológovia sa tentokrát mýlili a počasie bolo celkom príjemné. Obe 2el.DK7ZB yagi – na 20m a 15m – sme dostali rýchlo do vzduchu. Okolo obeda rozvoniaval guláš, ktorý trpezlivo varil Igor OM6ACI. Posilnení sme postavili na malú rúru vertikál na 10m a natiahli beverage.
Večer pred pretekmi bol príjemný a pohodový. Na pobavenie sme si urobili tipovaciu súťaž v počte spojení. Najväčší optimista sa ukázal Gabo OM0AAG, hi.
CQWW DX SSB Contest rozbiehali Števo OM7KW a Gabo OM0AAG. Chvíľku som pri nich vydržal, ale keďže technika fungovala správne, zaľahol som ešte na chvíľu. Potom sme ich s Igorom vystriedali. Pásma sa divne nafukovali do CW segmentov. Tento nešvár sme však ignorovali a snažili sa pretlačiť kde sa dalo. Najmä štyridsiatka je riadna skúška nervov a tak som ráno pozrel aj 15m. Na pásme VK6NC – síce slabý, ale urobiteľný! Števo síce avizoval lepšie podmienky na tomto pásme, ale že sa budú diať také veci v dobe, keď sa slnečný cyklus nie a nie odlepiť od minima…
… potom som prešiel na druhé pracovisko. Skúšam 10m kvôli násobičom. Na vertikále statika, ktorá potlačí S-meter na S5, keď počujem VK4MA. Skúšam volať – skôr z recesie – mizerný slnečný tok, malý výkon a jednoduchá anténa. Obratom je však v logu. To už začalo byť jasné, že to nebude obyčajný contest.
Noc bola slabšia. Občasne sa niečo podarilo zobnúť. Ráno sa však začalo otvárať viacero pásiem naraz a konečne sa podaril aj pile-up na 40m. Taktiež vyššie pásma chodili a tak spojenia pribúdali. Poobede krásna šnúra US staníc na 20m.
Večer niekto vyleštil nebo a 40m začal sypať UFB DX-y: ZL3A, JH4UYB, B1Z, OD5WPX, YE0X,… Za pár minút do logu pribudol kopec násobičov. Potom však niekto „šťukol vypínačom“ a všetky horné pásma sa zavreli. Nikoho na 20m, 15m ani 10m. Celá contestová pospolitosť sa tak presunula na spodné pásma, kde začalo byť opäť tesno. Na osemdesiatke sme však dobrí a tak spojenia pribúdali a pribúdali….
…. záver bol čoskoro tu. V logu je 2.619QSO a čosi vyše 1,9 milióna bodov. Naša tipovacia súťaž s takýmito číslami nerátala, s výnimkou 20m bol výsledok na každom pásme lepší ako ako najlepší tip. Najlepším tipovačom sa tak stal Gabo OM0AAG.
Bol to veľmi vydarený contest. Ale ktorý CQWW DX Contest nebol? Tím OM0A ďakuje všetkým za krásne chvíle a bude sa tešiť dopočutia pri ďalšom contest-e.