Úvod OM0A CQWW SSB Contest 2012 story

CQWW SSB Contest 2012 story

2el.inv.V beam

Game is over, CQWW 2012 je za nami! Aký bol tento contest?

Priebeh contestu si každý určuje už prvotným výberom kategórie. Tento rok som si vybral SOSB40 LP, čiže jedno pásmo s malým výkonom a bez DX clustra. Zvyčajne používam v conteste cluster a aspoň trocha vyšší výkon a tak som bol zvedavý ako to pôjde.

Na contest som pripravil špeciálnu zbraň – 2el.inv.V beam. Realizácia takejto antény je možná aj v jednej osobe. Paradoxne trocha komplikácií spôsobilo prepínanie antén. Inštrukčná sada FT-1000MP totiž nedokáže prepnúť anténne konektory. Riešenie je použitie prepínača na LPT porte. Oddeľovač tvorí IO ULN2003 a software je Remote LPT. Beam tak doplnil štandardný vertikál.

S taktikou pomohlo EI6DX Contest Analyser http://www.ei6dx.com/cqww-contest-analysis/cqww-activity-analyzer/ , ktorý naznačil kedy sú vhodné časy prevádzky. Zameral som sa na spojenia s NA. Ku povinnej príprave na contest patrí aj prehľad avíz prevádzok http://www.ng3k.com/ . Všimol som si, že niektoré stanice využívajú Live contest score server a pridal som sa k nim http://cqcontest.ru/readscore.jsp . Dobrý motivačný faktor sledovať ako sa darí ostatným!

Úvod contestu nebol veľmi povzbudivý, veľa staníc a veľa rušenia. Všetky spojenia boli S&P, na výzvu to nešlo. Sústredene som hľadal násobiče. Predpoklad, že počet spojení sa dobehne spojeniami s EU sa potvrdil ráno, kde sa na výzvu vytvoril menší pile-up. V podvečerných hodinách sa zbierali spojenia už pomalšie, objavili sa zaujímavé násobiče. Zóna 25 dala však veľa práce, o Japonsko mali zaújem aj ďalší. HS0, BD, YE, AH0 sú tu tiež, ale efekt DX clustra spúšta lavínu volajúcich a to berie šancu na QSO. A60A a 9K2HN sa však do logu dostali ľahko.

Smerom na západ bol veľkou pomocou 2el.inv.V beam – niektoré násobiče sa podarilo spraviť na prvé zavolanie. Nepríjemnosť však pripravilo počasie, mrznúci dážď posunul rezonančnú frekvenciu antény nižšie a tak bola použiteľná len v rozsahu 7050 – 7120kHz. Trocha nepríjemné kedže NA stanice sú práve v hornej časti pásma! Tiež menšie výpadky boli s linkom na remote station, ale našťastie nič vážne.

Ráno som už takmer vyrovnal súčasný rekord OM7KW. Podarilo sa takmer dohnať aj počet násobičov. Podvečerné správanie sa staníc na 40m je iné ako v prvý večer – objavujú sa nové stanice, ktoré idú viacero pásiem a toto pásmo si nechávajú až na záver. Posledným urobeným násobičom je 403A, škoda však TF3W či 9V1YC, ktorí boli počuteľný dobre.

Štatistika spojení CQWW 2012
Štatistika spojení CQWW 2012
Štatistika zisku bodov CQWW 2012
Štatistika zisku bodov CQWW 2012
Štatistika získania násobičov CQWW 2012
Štatistika získania násobičov CQWW 2012

Kvôli únave som už vypustil záverečnú hodinu contestu, v logu je 596 spojení do 18 zón a 74DXCC, čo dáva 68.727 bodov. Bolo pôsobivé porovnať sa cez live score s PY6TS, ktorý má síce výrazne nižší počet spojení ale takmer prekonal 100-tisíc bodov.

TNX všetkým, ktorí odpovedali na výzvu OM0A či zapísali túto značku pri svojej výzve. GL!

Reklama