Úvod OM0A European HF Championship OM0A

European HF Championship OM0A

EU HF Championship Contest 2012 diplom OM0A
EU HF Championship Contest 2012 diplom OM0A

Pre niekoho, kto ešte European HF Championship (EUHFC) nešiel, je ťažké naplánovať stratégiu. Keďže je to len 12-hodinový pretek, podmienky šírenia sa nemôžu v ďalší deň opakovať a kto zmešká príležitosť urobiť potrebné spojenia, neuspeje. Stanovený plán bol teda jednoduchý – urobiť čo najviac spojení na 15m a 10m s výhľadom, že nižšie pásma budú otvorené aj neskôr.

Contestová sobota nezačala práve ideálne, bolo potrebné venovať sa pracovným povinnostiam, prišla návšteva a meteorologický radar zobrazoval množstvo búrok v okolí. Moji známi vedia, že takéto ruchy pri contestovaní neznášam, hi.

Začínam na 10m, kde prechádzajú talianske stanice. Po pár minútach však zvoní telefón a QRL volá…. Po takmer hodine a pol som späť, ale podmienky šírenia už nie. Nútene teda prechádzam na 15m, ale keďže tam už tiež staníc niet, tak to striedam s 20m. To ide o poznanie lepšie. Najťažšie je nájsť frekvenciu na výzvu. Tým, že sú stanice relatívne blízko, teda v pásme ticha, vzájomne sa nepočujú. A aby toho nebolo dosť, podvečer zvoní telefón opäť.

S večerom nadchádza čas 40m. Vo výbornej sile sú tu stanice z európskej časti Ruska a samozrejme všetci ďalší. Ani sa nestačím diviť, kto všetko zavolá. Alternujem s 80m, kde je ešte prázdno a po spustení výzvy sa spustí šnúra nedočkavých staníc. Príjem je často obtiažny, nie pre rušenie medzi stanicami, ale pre QRN z búrok. Na druhom počítači otváram http://www.blitzortung.org/Webpages/index.php?lang=en&page=1 a sledujem postup búrok. Po opadnutí prvého „balíka“ staníc sa vraciam na 40m – staníc je viac a praskotu menej. Zakrátko 40m násobičmi aj bodmi predbieha 20m. Na to nie som zvyknutý, toto pásmo si vyžaduje veľkú psychickú odolnosť a zručnosť operátora vysporiadať sa s jeho špecifikami.

Nikomu sa nechce ísť 160m, praští to tam šialene, vyzerá, že všetci preladia na top band až v závere. To nevyzerá dobre, hlavná oblasť búrok sa stále približuje a ku koncu EUHFC to bude len horšie. Zrejme to dochádza aj ostatným, že v závere to bude nepoužiteľné pásmo. Spojenia sa nadväzujú pomerne ľahko, predávaný kód v EUHFC je jednoduchý, a ak ste dotyčnú stanicu robili aj na iných pásmach, stačí správne porozumieť volačke, hi.

So záverom preteku sa tempo spomaľuje, často striedam pásma. Chcel som prekonať hranicu 100k bodov, avšak tesne odolala. Škoda toho času stráveného pracovnými povinnosťami, stačilo možno päť spojení na horných pásmach a podarilo by sa to.

PásmoSpojeniaBodyNásobiče
1,8MHz545431
3,5MHz12312349
7,0MHz22422454
14MHz909046
21MHz666
28MHz998
SPOLU506506194
VÝSLEDOK98 164