Úvod OM0A OM0A CQ WPX 2012 story

OM0A CQ WPX 2012 story

Elecraft line
Multi-single panvica s malým výkonom
Multi-single panvica s malým výkonom

Čo bolo dôvodom, že sa OM0A zúčastnila WPX contestu v kategórii Multi-single? A ako sme si s tým poradili?

Myšlienka skrsla v hlave keď Oliver, VK8DX (MW0JRX, OM0ARX) dal vedieť, že koncom marca bude na Slovensku. Oliver je skúsený contestman, ktorý navyše pochodil veľkú časť sveta a nedávno bol súčasťou pile-upového šialenstva 4W6A. Dali sme teda hlavy dohromady a vymysleli sme účasť v kategórii MS.

Paralelne prebiehali prípravy nového tímu OM4C, kde zakotvilo viacero operátorov, ktorý chodievali do Tatier. Rado OM0AMR však prejavil želanie pridať sa do OM0A, čo nám bolo vítané.

Z lenivosti, z čoho iného, som navrhol využiť existujúcu remote station s tým, že sa na ňu napojíme priamo LAN kábel od klientského počítača, čím vlastne nebude remote. Oliver ponúkol svoju Elecraft výbavu, transceiver K3, panadaptér P3 a koncový stupeň KPA500.

Elecraft line
Elecraft line

Tatry sú kruté a pár týždňov pre contestom vietor poškodil moxon tribander, ktorú bežne používam. Navyše zima bola tuhá a všade ležalo veľké množstvo snehu, čo nedávalo nádej na opravu. Rado sa nezištne ponúkol, že dokončí rozpracovaný spiderbeam 20m – 15m – 10m. Túto možnosť sme uvítali, keďže referencie na anténu sme mali dobré.

Ako však zima prišla, tak odišla a spolu s partiou známych sa mi podarilo moxon v týždni pred WPX contestom opraviť. Okrem toho som natiahol osvedčený beverage.

V štvrtok najprv prišli Oliverove zariadenia, a po nich aj ich majiteľ. Po uvítaní sme poskladali lešenie a druhý stožiar. Večer sme vyzdvihli Rada, ktorý viezol veľa materiálu. Po zapojení pracovísk nás však prekvapil problém s K3. Panadaptér nezobrazoval signály. Keďže panadaptér reagoval, odhadli sme, že závada je v transceiveri. Po rozobratí sme jeden problém našli a opravili, ale nebol to ten správny. Oliver zavolal na Elecraft podporu, kde nám dali výborný tip a za pár minút už všetko fungovalo. Rado medzičasom pripravoval spiderbeam.

Príprava spiderbeamu
Príprava spiderbeamu

Piatkové ráno sme poskladali spiderbeam. Keďže ho Rado dobre pripravil, nebolo to zložité. Vyskúšali sme analyzátorom naladenie, no anténa bola naladená príliš nízko. Po potrebných skráteniach elementov to bolo tip-top. Anténu sme nasadili na rotátor a zdvihli hore. Aj v troch ľuďoch to šlo pomerne ľahko.

Počasie bolo príjemné, priam netatranský marec. Nakúpili sme si klobásy, opiekli nad ohňom a nemilosrdne zjedli. Potom sa už len čakalo na začiatok preteku a oddychovalo.

Contest rozbiehal Oliver na 80m, kde vyprodukoval slušný pile-up. Striedali sme sa v 4-hodinových intervaloch, druhú stanicu sme mali v prevádzke najmä cez deň. Neznalí multi-single nám chvíľu trvalo, kým sme skoordinovali prevádzku oboch staníc. Tým, že sme však boli v jednej miestnosti, operátor na druhom pracovisku zdvihol ruku a hlavný operátor mu kývnutím hlavy dal súhlas a počkal. Dobre fungoval aj dohovor cez N1MM. Aby sme sa zmestili do povolených preladení, vykryštalizoval sa systém, že druhé pracovisko si našlo niekoľko staníc a tie v priebehu pár minút spravilo naraz pri jednom preladení.

Druhé pracovisko
Druhé pracovisko

Fungovalo to dobre, iba raz ma „zašili“ na jedno pásmo Rado s Oliverom. Prvých tisíc spojení šlo ľahko, potom začalo byť cítiť, že máme málo výkonu (200 až 500W podľa pásma a pracoviska). Vyprodukovať pile-up na výzvu bolo ťažké, väčšina spojení tak bola search&pounce. Potešením bolo QSO so známym, Timom M0URX, a neskor aj Chrisom, G1VDP. TNX!

Nedeľňajšiu noc sme sa viac venovali 40m. Šesťbodové spojenia sú nezanedbateľným prínosom do celkového výsledku, a tak sme na nich dreli. Je pozoruhodné, ako sa pásmo nafukovalo aj do nepovolených rozsahov frekvencií. Nájsť EU stanice nad 7200kHz nebolo atypické. Čo tí ľudia nemajú povoľovacie podmienky?

Nedeľňajšie podmienky šírenia na vyšších pásmach boli určite lepšie ako sobotňajšie. 10m sme používali prevažne ako násobičové pracovisko, no na 15m a 20m sa darili aj potrebné spojenia do Severnej Ameriky. Odtiaľto je to cez Tatry preťažké.

Počas contestu
Počas contestu

Záver contestu dotiahol opäť Oliver, ktorý vystriedal Rada. Na konci svietilo na monitore 2043QSO a necelých 3,5 milióna bodov.

Večer sa poriadne rozfúkalo, čo mierne poškodilo spiderbeam (zasunulo jednu časť ramena, čím sa konštrukcia uvoľnila). V pondelok, síce za chladnejšieho, ale stále príjemného počasia sme zbalili anténu a beverage a záhy sa rozišli domov. Tým sa skončil náš multi-single pokus.

Poďakovanie patrí všetkým, ktorí náš signál zachytili a zavolali. Bolo pre nás potešením pracovať s rádioamatérmi z celého sveta. GL!

Ďalšie fotografie si môžete pozrieť vo fotogalérii.

Reklama