Úvod Amatérske rádio Ako amatérske rádio zachraňuje životy

Ako amatérske rádio zachraňuje životy

ZDIEĽAŤ
OM4AQW
OM4AQW

Dostal som otázku, či v dobe mobilných telefónov a internetu nie amatérske rádio prežitok. Myslím, že nie. Poznatky z tohto hobby je možné aplikovať aj pracovnej sfére – pri realizácii WIFI spojov, zabezpečovacej a riadiacej technike, výpočtovej technike a množstve ďalších technických oborov.

Zároveň je to záložný komunikačný spôsob, ktorý pomáha zachraňovať životy. Napríklad umožnil zavolať pomoc ku zraneným horolezcom z doliny, ktorá nie je pokrytá signálom GSM. Obrovskú pomoc dáva amatérske rádio najmä pri rozsiahlejších katastrofách – zemetrasení v Číne a tsunami v Indickom oceáne.

Za týmto účelom sa konajú pravidelné cvičenia rádioamatérskej tiesňovej služby. Na Slovensku jej činnosť koordinuje Rádioamatérska tiesňová služba ARES (Amateur Radio Emergency Service). Približne pred rokom jednu komunikačnú bunku realizoval člen tímu OM0A – Viliam OM0AAO.

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokProblém so synchronizáciou denníka N1MM
Ďalší článokPred CQ WPX contestom
Viliam OM0AAO / OM0A
Od roku som sa začal pravidelne zúčastňovať rádioamatérskych pretekov, najprv samostatne na VKV, neskôr v klube OM3RKP tiež na VKV. Od získania prístupu na KV sa venujem len tejto oblasti, predovšetkým contestingu (CQWW, IARU HF, SSB Liga, OMAC a iné).