Tohto preteku na 80m sa zúčastňujem pomerne často, no len v prvej hodine. Sú to veľmi dobré preteky, ktoré umožňujú urobiť contestové spojenia aj začiatočníkom bez jazykových a operátorských zručností. Nedajú sa však označiť za ľahké.
Dočítate sa:
SSB Liga – ťažké preteky
Milan OK1IF (Jožo Fero) má perlu, že výsledok preteku je z 90% určený výkonom a kvalitou antény. Ak však nedisponujete jedným ani druhým, je potrebná väčšia operátorská zručnosť. QRO stanice na to nikdy nemajú ako prísť, ale QRP stanice by o tom vedeli rozprávať: správne načasovanie na dovolanie sa, pokusy o nájdenie frekvencie na výzvu, vyhľadávanie staníc, opakovanie súťažného kódu a podobne.
V roku 2020 som používal skrátenú anténu Diamond W-8010 na malom stožiariku. Táto anténa ladí veľmi ostro a nemá efektivitu ako plnorozmerová anténa vo vhodnej výške. Príkladom aký rozdiel predstavuje umiestnenie antény v rôznej výške ukazuje simulácia polvlnnného dipólu v rôznej výške http://www.saunalahti.fi/~hohtola/ham/80m-half-wave-dipole-gain-vs-height/
Od SO1V ku SO2V s SDR
Používam Yaesu FT-1000MP, čo je rádiostanica staršej generácie bez SDR. Avšak kedysi išlo o „vlajkovú loď“ tejto firmy, čo znamená, že má niektoré funkcie, ktoré na iných zariadeniach nenájdete. Okrem toho mám vyvedený signál z prvej medzifrekvencie, ktorý je spracovaný SDR typu Softorock (pôvodne stavebnica SDR pre sledovanie 4m pásma), čo v spojení s externou zvukovou kartou umožňuje sledovať 96 kHz spektrum pásma. N1MM+ spojený s programom WaterfallBandmap umožňuje mať priamo SDR v rámci denníka s vyznačením frekvencií, staníc a pod.
FT-1000MP má druhý prijímač. Aj keď nemá kvalitu hlavného prijímača, umožňuje príjem inej frekvencie súbežne, t.j. do jedného slúchadla ide signál z hlavného prijímača a do druhého slúchadla signál z druhého prijímača. Bez diskusie – takýto príjem je pomerne náročný a nebolo ľahké sa naň adaptovať.
Pri SO2V ako sa táto prevádzka nazýva je vhodné pomôcť si niekoľkými makrami s nahratými frázami do preteku. Okrem klasickej výzvy používam makro s mojou značkou (OM0AAO) a vymieňaným kódom (ďakujem, 59 TNC). Na monitore s N1MM+ je ľavá časť, teda bandmapa a okno na zápis spojenia pre hlavný prijímač, práva časť pre druhý prijímač. Prepínanie medzi nimi robím z klávesnice (CTRL + šípka).
Ako to funguje? Ak hlavný prijímač počúva pri mojom CQ a druhým nájdem možné QSO, tak vo vhodnom momente stlačím CTRL + šípku doprava + F4 (vyšle OM0AAO). Ak dostanem odpoveď, môžem vyslať makro alebo odpovedať priamo. Návrat na vysielanie CQ s hlavným prijímačom je CTRL + šípka doľava.
Tento spôsob je pomerne efektívny. Umožňuje nestratiť frekvenciu na CQ a zároveň vyhľadávať a robiť spojenia.
Covid-19 a SSB Liga
Znie to možno nespojito, ale myslím si, že Covid-19 ovplyvnil účasť v SSB Lige. Žiaľ, viacero rádioamatérov sa na nás pozerá už len zhora a nemôže sa zapojiť do našej contestovej činnosti. Títo rádioamatéri chýbajú… Protipandemické opatrenia však „usadili“ ľudí viac doma a časť rádioamatérov hľadala činnosť, ktorá by im čakanie vyplnila. V niektorých kolách SSB Ligy počet účastníkov, ktorí zaslali denník prekračoval 100. Najvyššia účasť bola v decembrovom kole SSB ligy, kde 109 staníc bolo v QRO kategórii, 8 v QRP a 1 SWL.
Výsledky OM0AAO
Ako som spomínal, SSB Ligu prevádzkujem 1 hodinu z 2 možných hodín. Samozrejme týmto spôsobom sa nedá porovnávať so stanicami, ktoré vysielajú 2 hodiny. Porovnávať sa môžem len sám so sebou. Čo teda výsledky ukázali?
V novembri a decembri sa podarilo prekonať 100 QSO / hodina (105 spojení, resp. 103).
Vidieť, že v posledných dvoch kolách sa výsledok markantne zlepšil na vyše 6,5-tisíca bodov. V oboch týchto kolách to stačilo na 32. miesto:
Zrejme je to blízko maximálneho výsledku – saturácie. Dosiahnuť lepší výsledok je možné len vylepšením hardware. Teda potvrdením slov Milana, OK1IF, “výsledok preteku je z 90% určený výkonom a kvalitou antény”. Podmienky SSB Ligy 2021 sú trocha iné https://cq.sk/ssb-liga-2021/. Ale o tom až nabudúce.