Ku RTTY contestingu ma kedysi priviedol Števo OM7KW. V contestoch ako je CQ WW RTTY je možné nadväzovať spojenia aj s menším výkonom ako je potrebné na SSB či CW. Zároveň výhodou je, že ide o tichý spôsob prevádzky, takže neruší okolie ako SSB.
Dočítate sa:
Contestový setup OM0A RTTY
Používam Yaesu FT-1000MP, ktorá má INRAD roofing filter. Na prvej medzifrekvencii je možné zúženie na 500 Hz alebo 250 Hz. V druhej medzifrekvencii už úzky filter k dispozícii nemám. Prepojenie s počítačom zabezpečuje MicroHAM DigiKeyer. Contestový log je N1MM+.
Zostavu dopĺňa upravený zosilňovač RM-Italy KL-501. Pre pásmo 80m je na stožiari RDM-12 zavesená anténa inverted V. Pre RTTY frekvencie som preladenie spravil nadstavením koncov antény o kúsky kábla.
Výber kategórie pre CQ WW RTTY Contest 2021
Skĺbiť rodinné, popracovné a contestové aktivity je vždy výzva. Spomínam si na jednu debatu OK staníc, kde sa hovorilo aj o pomere času venovaného rádioamatérskej činnosti a ostatným činnostiam. Pomer 1 ku 40 hodinám vyznieva dosť výrazne v neprospech rádioamatérskej činnosti. Ak uvážime, že svetový contest trvá 48 hodín, potom by ostatnej činnosti vychádzalo 1920 hodín (80 dní).
Možnosťou je teda výber kategórie, ktorá menej zasahuje do ostatných činností. Takou je výber jedného pásma, buď vrchného (15m alebo 10m) či opačne 80m. Keďže 80m je pásmo, ktoré sa dá využiť v nočných hodinách, rozhodol som sa pre túto možnosť.
Výber výkonovej kategórie záleží na osobných preferenciách. Po niekoľkých svetových pretekoch s nižším výkonom (QRP 5W a Low Power 100W) som uprednostnil tentokrát vyšší výkon. Zosilňovač, ktorý používam sa síce nepribližuje možnému výkonu, ale predsa môže zavážiť. Počas contestu som používal 200 až 250W, ale niekoľko spojení bolo nadviazaných aj s výkonom okolo 20W.
Contestový čas
Rádioamatéri vedia, že v prípade jedného pásma sa počet hodín nepriblíži povolenému maximu. Vzhľadom k pracovnému a rodinnému vyťaženiu som nemal síl dostať OM0A do éteru už prvú noc. Vôľa síce bola keďže budík som mal nastavený, ale realita bola iná.
Je to pomerne veľký handicap voči staniciam, ktoré môžu byť na pásme dlhšie. Neskôr sa to prejavilo najmä v chýbajúcich spojeniach do Ameriky. Prvé spojenia začínam nadväzovať až v sobotu večer.
Ideálne by bolo vytrvať celú noc, čo sa ale nepodarilo. S blížiacim sa záverom contestu v nedeľu sa OM0A opäť objavilo v éteri až do polnoci z nedele na pondelok (lokálneho času).
Celkovo tak OM0A bolo v éteri 10 hodín a 3 minúty.
Ako využívam N1MM+ pre RTTY?
N1MM+ contestový log používam už dlhé roky a som s ním veľmi spokojný. Pre RTTY je možnosť dvoch rozhraní MMTTY a MMVARI. Skúšal som oba, mne viac vyhovuje MMVARI. Dôvodom je lepší spôsob zobrazenia spektra signálov.
Pre RTTY sú dôležité makrá s preddefinovanými správami. Siahol som po RTTY makrách K8UT a dá sa povedať, že sú vyhovujúce.
Výhodou je mať dva monitory, čo som však tentokrát k dispozícii nemal. V nedeľu som totiž aktivoval aj SDR spektroskop v N1MM+. Prečo? Pokiaľ je totiž vo Vašej blízkosti extrémne silná stanica, tak na kvalitnom zariadení to nemusí byť vnímateľné ako problém, ale je dobré zohľadniť aj iné stanice, ktorých zariadenia nie sú natoľko odolné. SDR spektroskop práve ukáže či taká situácia nenastala alebo naopak pomôže pri hľadaní voľnej frekvencie na výzvu.
Ktoré krajiny sú v logu OM0A?
4L Gruzínsko
9A Chorvátsko
A6 Spojené arabské emiráty
CT3 Madeira
DL Nemecko
E7 Bosna a Hercegovina
EA Španielsko
ER Moldavsko
ES Estónsko
EÚ Bielorusko
F Francúzsko
G Anglicko
GI Severné Írsko
GJ Jersey
GM Škótsko
GW Wales
HA Maďarsko
HB0 Lichtenštajnsko
HB9 Švajčiarsko
Ja Taliansko
LA Nórsko
LX Luxembursko
LY Litva
LZ Bulharsko
OE Rakúsko
OH Fínsko
OK Česká republika
OM Slovensko
V Belgicku
OZ Dánsko
PA Holandsko
S5 Slovinsko
SM Švédsko
SP Poľsko
SV Grécko
TA Turecko AS
UA Rusko Rusko
UA0 Rusko AS
UA2 Kaliningrad
UR Ukrajina
W USA
YL Lotyšsko
TY Rumunsko
YU Srbsko
Z3 Severné Macedónsko
Výsledok CQ WW RTTY Contest 2021
V logu OM0A je 299 spojení, čo dáva 34371 bodov. V kategórii 80m HP Assisted nebolo veľa aktívnych staníc. Niektoré kľúčové štatistiky si môžete porovnať voči SV2BXZ. Zásadný rozdiel je v zisku násobičov na začiatku contest-u, teda čase, keď som na pásme nebol.
V RTTY sa nedá dosiahnuť taká rýchlosť spojení ako v SSB, ale je stále možnosť zlepšovať sa. Jednou z možností je SO2R prevádzka, ktorú som už vyskúšal. Ďakujem všetkým za spojenia a teším sa na stretnutie na pásme zas!