Úvod Amatérske rádio Slúchadlá s elektretovým mikrofónom ku Kenwood TS-2000

Slúchadlá s elektretovým mikrofónom ku Kenwood TS-2000

Kenwood TS-2000 interface pre elektretový mikrofón a PTT
Kenwood TS-2000 interface pre elektretový mikrofón a PTT

Neobľubujem ručné mikrofóny. Slúchadlá s mikrofónom mi poskytujú výhodu dvoch voľných rúk, určitej izolácie hluku z okolia a zároveň konštantnú vzdialenosť mikrofónu od úst. Elektretový mikrofón má vyrovnanú frekvenčnú charakteristiku, vysoké výstupné napätie, malé rozmery a nízku cenu. V súčasnosti nie je problém zakúpiť si stolový mikrofón alebo slúchadlá s mikrofónom k počítaču za pár euro. Ako ich ale pripojiť k transceiveru?

Tip: vplyv oddeľovacieho kondenzátora

Viacero rádioamatérov zapojenie pokazilo nesprávnym výberom oddeľovacieho kondenzátora. Vstupná impedancia mikrofónneho vstupu transceivera je 600 ohmov. Ak je hodnota oddeľovacieho kondenzátora nízka, tak sa vytvára frekvenčne závislý delič napätia. Nízke frekvencie zachytené mikrofónom sú potláčané. To je nesprávne.

Každý hlas má individuálnu charakteristiku. Potlačením nízkych frekvencií tak môže dôjsť k výraznej zmene zafarbenia. Naviac väčšina transceiverov má zabudovaný filter veľmi nízkych frekvencií, ktoré pre komunikáciu nepotrebujeme. Súčasne má ekvalizér alebo nastaviteľné frekvenčné charakteristiky.

Preto z mikrofónu privádzam signál bez výraznej úpravy a nastavením si upravím frekvenčnú charakteristiku vysielaného signálu tak, aby čo najviac vyhovovala mojím potrebám.

Elektretový mikrofón pre Kenwood TS-2000

Výhodou je, že v mikrofónnom konektore Kenwood-u TS-2000 je napájacie napätie 8V (max. 10mA). Z tohto zdroja je cez rezistor napájaný elektretový mikrofón a cez oddeľovací kondenzátor je privádzané modulačné napätie do transceivera. Hodnota oddeľovacieho kondenzátora je 2,2 uF. Zlomová frekvencia pre -3dB je teda 120 Hz.

Schéma zapojenia interface pre elektroetový mikrofón pre transceiver Kenwood TS-2000
Schéma zapojenia interface pre elektroetový mikrofón pre transceiver Kenwood TS-2000

Celé zapojenie je tak malé, že nie je problém ho zabudovať priamo do mikrofónneho konektora. Z neho je vyvedený aj káblik zakončený CINCH konektorom pre PTT nožný spínač.

Nastavenie modulácie Kenwood TS-2000

TS-2000 umožňuje nastaviť šírku vysielaného signálu v menu č.22. K dispozícii sú šírky 2,0 – 3,0 kHz. Odlišujú sa však aj spodnou a vrchnou frekvenciou. Mne sa najviac pozdáva šírka 2,6 kHz. Menšia šírka totiž má spodnú frekvenciu 300 Hz a to už počuteľne mení charakteristiku môjho hlasu.

V menu č.21 sa nachádza TX ekvalizér. Ten mám nastavený na H, čo znamená zdôraznenie výšok.

Úroveň mikrofónneho signálu nastavujem podľa ALC (u mňa hodnota 30). Úroveň rečového procesora mám nastavenú na hodnotu 35. Takýto signál splní aj kritéria uvedené v https://cq.sk/zly-a-horsi-ssb-signal/ Je možné, že Vaše nastavenia budú ale odlišné.

Reklama