Úvod Amatérske rádio SDR spektroskop pre R2CW VKV transceiver

SDR spektroskop pre R2CW VKV transceiver

Oddeľovací zosilňovač pre SDR spektroskop R2CW
Oddeľovací zosilňovač pre SDR spektroskop R2CW

R2CW je VKV CW/SSB transceiver s vynikajúcimi parametrami. To ho predurčuje ako contestové zariadenie. Nevýhodou tohto transceivera je, že nedisponuje niektorými vymoženosťami moderných zariadením. Jedným je aj vizuálny prehľad signálov. SDR spektroskop však túto funkciu rieši. Zapojenie a idea je v princípe vhodné aj pre iné transceivery, nielen pre R2CW.

Bod napojenia medzifrekvencie R2CW

R2CW využíva jednu medzifrekvenciu 9 MHz. Na nej je 8-kryštalový SSB filter. Ak chceme pokryť spektrum signálov, tak musíme medzifrekvenčný signál vyviesť ešte pred týmto filtrom. Možný bod je kolektor KFW16A tranzistora T22 na doske zmiešavačov (SMS) ako ukazuje schéma:

Schéma napojenia medzifrekvencie v R2CW transceiveri
Schéma napojenia medzifrekvencie v R2CW transceiveri

Do tohto bodu sa pripája oddeľovací zosilňovač. Jeho úlohou je pripojiť SDR prijímač tak, aby nedošlo k ovplyvneniu signálu ani prieniku nežiadúcich signálov zo strany SDR prijímača.

G4HUP HupRF oddeľovací zosilňovač

Zapojenie tohto oddeľovacieho zosilňovača je všeobecne známe. Využíva vysokú vstupnú impedanciu FET J310 doplneného o emitorový sledovač s druhým tranzistorom. Ten sa vyznačuje pomerne nízkou impedanciou na výstupe čo umožňuje pripojenie vstupu SDR prijímača.

Zapojenie je realizované na kúsku univerzálneho plošného spoja. Neskrýva žiadne záludnosti, no pozor je potrebné dať pri spájkovaní FET tranzistora (citlivosť na elektromagnetické pole). Plošný spoj je umiestnený v krabičke z pocínovaného plechu.

Napojenie v R2CW transceiveri

Transceiver je potrebné odrytovať. Musí sa vybrať doska zmiešavačov (SMS), čo predstavuje odcínovať uzemnenie krabičky s týmto obvodom a vytiahnutie z prepojovacej dosky. Po otvorení krabičky lokalizujte kolektor tranzistora T22 a tenkým koaxiálnym káblikom vyveďte z neho signál von. Potom krabičku zatvorte a zapojte späť.

Výstupný SMA konektor na zadnom paneli R2CW
Výstupný SMA konektor na zadnom paneli R2CW

Krabička s oddeľovacím zosilňovačom je pricínovaná na zemniacu plochu hlavnej dosky R2CW. Otvor pre SMA konektor je navŕtaný na zadný panel.

Záver

Pridanie SDR spektroskopu pre R2CW z neho robí o niečo modernejšie zariadenie a vynaložená námaha sa oplatí. Je možné použiť aj lacnejší SDR prijímač typu Softrock alebo niektorý SDR prijímač vo forme USB kľúčenky.

Odporúčané zdroje

https://sites.google.com/site/om1aeg/bastlenie-projekty/sdr-panadapter-ft857
http://huprf.com/huprf/pat-board/

Reklama