Opäť niečo nové, opäť niečo nefunguje a predsa rekordný výsledok VKVPA. Už v predošlom kole som vyskúšal Kenwood TS-2000. Je o ňom známe, že má isté chyby, no poskytuje na 2m výkon až 100W, rečový procesor a niekoľko filtrov, ktoré pomáhajú v boji s rušením.
Dočítate sa:
TIP: prečo robiť úpravy v Kenwood TS-2000?
Problematické filtre Kenwood TS-2000
Určitá séria tohto TCVR má problematické filtre na 455 kHz. Netrpí tým len TS-2000, ale aj zariadenia iných značiek. Prejavuje sa to praskotom v príjme, vypadávaním príjmu až úplnou stratou citlivosti. Majiteľ zariadenia tak chtiac-nechtiac bude musieť zariadenie servisovať.
Nízka citlivosť na 144 MHz
Druhým dôvodom prečo sa robia úpravy v tomto zariadení je nízka citlivosť na 144 MHz. Je to spôsobené nízkym napätím na g2 predzosilňovača. Opäť platí, že niektoré verzie majú pracovný bod predzosilňovača nastavený inak a citlivosť je v poriadku.
Výmena ventilátora
Ventilátor sa v TS-2000 zapína aj príjme. Aj počas príjmu sú totiž mnohé obvody napájané a zariadenie tak vytvára teplo. Ak riadiaci obvod ventilátora vyhodnotí, že teplota je vysoká, ventilátor sa zapne. Originálny ventilátor je ale pomerne hlučný. Preto je vhodné vymeniť ho za tichý ventilátor, napríklad Noctua.
Filter INRAD
Na vylepšenie príjmu a zvýšenie odolnosti je možné vymeniť továrenský filter na frekvencii 10,695 MHz. Filter INRAD #92 je užší a má aj lepší stopband, no osadenie do zariadenia je formou napojenia káblami.
SDR panadaptér
Všetky TCVR-e modernej generácie sa vyznačujú možnosťou zobrazania frekvenčného spektra pomocou SDR technológie. TS-2000 však touto generáciou nie je, no pridaním oddeľovacieho zosilňovača a SDR prijímača je možné získať aj túto možnosť.
Dôvodov na nejaký zásah v tomto zariadení je teda pomerne veľa.
Vylepšenia pred VKVPA
Hneď po poslednom kole VKVPA som sa pustil do úpravy zdroja. Ten totiž nebol dimenzovaný na požadovaný odber prúdu. Ku dvojici stabilizačných tranzistorov v zdroji som pridal ďalšie dva, čím sa distribúcia stratového tepla zlepšila a zároveň sa zmenšil vnútorný odpor zdroja.
Taktiež nadišiel čas použiť náhlavnú súpravu s mikrofónom a nožný spínač. Zapojenie je popísané v inom článku.
Osadil som aj tichý ventilátor Noctua NF-R8 redux 1200. Rozdiel v hlučnosti oproti pôvodnému ventilátoru je značný. Rovnaký ventilátor nahradil aj klasický Sunon ventilátor v domácom zdroji 13,8V/40A.
Poskladal som oddeľovací zosilňovač podľa G4HUP. Ide o podobný zosilňovač ako som osadil aj do R2CW TCVR, avšak tento je doplnený aj o výstupný dolnopriepustný filter. Oddeľovací zosilňovač sa napája pred filter na frekvencii 41,895 MHz. Tu som spravil chybu a omylom som ho zapojil za filter. Na SD som teda videl asi 15 kHz spektrum. Keď som si chybu uvedomil, tak som bod napojenia samozrejme zmenil, avšak po zložení TCVR síce zapol, ale bol úplne hluchý.
Hľadanie príčiny zabralo niekoľko hodín hľadania a merania. Zaujímavosťou bolo, že TCVR ani nevysielal v iných módoch okrem FM. Podarilo sa mi zistiť, že väčšina VF obvodov prijímača funguje, ale nedochádza ku konvezii na 455 kHz. Do zmiešavača neprichádzal oscilátorový signál. Ten je vytváraný DDS. Obdobné DDS obvody majú aj obvody vysielača. Na svoju funkciu potrebujú aj taktovací signál – a ten chýbal. Taktovací signál sa vytvára na doske PLL, no prechádza na susednú dosku RX2, kde ešte je jednotranzistorový zosilňovač. Kým na doske PLL som nameral VF sondou cca. 410mV, za týmto tranzistorom len pár milivoltov. Prečo? Pretože nemal napájanie. Napájanie sa privádza plochým káblom z dosky RX1. Kvôli manipulácii v TCVR- som ten kábel niekoľkokrát vysúval a zasúval do konektora. Paradox je, že napájacie napätie je približne v strede tohto kábla. Ohmické meranie neukázalo chybu v kábli. Pokusné prepojenie separátnym káblikom však znovuoživilo TS-2000. Uff.
Stihol som ešte jedno vylepšenie – CAT ovládanie z N1MM+.
Veterný VKVPA
Predpoveď počasia sľubovala slnko, teplo a vietor. Vyšla perfektne. Už z diaľky bolo vidieť, že vrtuľa veternej elektrárne na neďalekom Suchom vrchu sa točí rýchlo. Usúdil som, že aj tak sa mi podarí 4x5el.DK7ZB yagi dostať do vzduchu. Veruže aj podarilo. Ťažšie sa stavala single 8el.DK7ZB yagi na druhom stožiari. Vietor si ju točil ako chcel.
Vďaka vylepšeniam a získanej zručnosti so stavbou antén som mal všetko pripravené už v predstihu. Ostávala nakalibrovať rotátor. Zapnem ho – a netočí sa. Myslel som, že sa mi sníva. No nie. Netočí sa. Antény som teda ručne nastavil na 180 stupňov.
VKVPA začína a zisťujem ešte nejaký problém s moduláciou. Možno to robí náhlavná súprava s mikrofónom, možno TCVR, možno zdroj… ešte neviem. Vietor silnie a jednou rukou držať stožiar s 8el.DK7ZB, druhou zapisovať, obsluhovať zariadenie aj KST chat… a ešte aj ručný mikrofón? Pokúsil som sa moduláciu prestaviť (zníženie výkonu aj modulácie, aj keď ALC bolo takmer nebadané).
Výrazný plus ale predstavuje CAT spriahnutý s SDR. Prakticky neprehliadam žiadny signál. Ani v momente, keď daná stanica nevysiela a ladil by som cez ňu. Videl som ju v spektre, takže si na ňu na frekvencii moment počkám.
Pomerne výrazná je aktivita z juhovýchodu. Či ide o rumunské, maďarské, srbské či bonianske stanice. A to aj na výzvu. Zrejme tým, že tieto stanice sú bokom od epicentra aktivity, tak viac hľadajú po pásme a aktívnejšie aj sem natáčajú antény. Pre mňa predstavujú aj cenné násobiče.
Pri volaní jednej výzvy sa ozvala stanica končiaca “/4”. Po zapokovaní z toho vyšiel I5MZY/4 z JN64. Skúšal som obe antény, ale štvorča bolo otočené inam a na obe bol narovnako. Spojenie sa však podarilo. Oslovil som hneď dve ďalšie talianske stanice cez KST chat IK4GNG skutočne prešiel!
Na poslednú polhodinu som ručne otočil 4x5el.DK7ZB yagi do azimutu asi 270 stupňov a skúšal viac české a moravské stanice. Zrejme boli na pásme aj nemecké stanice, ale vietor bol tak silný, že občas som stožiar pridržiaval oboma rukami, ale sa netočil. Fúkalo aj do mikrofónu.
Fyzicky to bol veľmi náročný VKVPA. Ľavé rameno boli snáď doteraz. Ale výsledkovo je tento VKVPA rekordný – podarilo sa 74 spojení, 266 bodov a 22 násobičov, čo dáva 5852 bodov. Stúpol aj kilometrový priemer, a to na 204. Najdlhším spojením je IK4GNG (657 km).
Podstatné teraz bude vyriešiť problémy – opraviť rotátor alebo použiť iný a zistiť prečo modulácia nebola v poriadku. Ďakujem mnohým za násobič, napríklad OM2JK za JN87 či OM8OM za KN09!