Úvod Amatérske rádio VKVPA – júl 2022

VKVPA – júl 2022

Stack DK7ZB yagi antén
Stack DK7ZB yagi antén

Videli ste ste už ON4KST chat na displeji mobilného telefónu? Aj o tom bol júlový VKVPA opäť z Vlčieho vrchu na obcou Horná Súča alebo rádioamatérsky povedané JN88xx.

TIP alternatívne rozhranie ON4KST chatu

Tento chat má dlhú dobu rovnaký vizuál, ktorý je síce konfigurovateľný, ale nemusí vyhovovať všetkým. Jednoduchou a prehľadnou alternatívou je https://kst2you.bss.design , projekt Robina Szemetiho, G1YFG

Opätovná skúška JN88xx

Pre Vlčí vrch som sa rozhodol najmä z dôvodu, že predošlé účinkovanie vo VKVPA som robil so 6-elementovou YU7EF anténou a druhú kótu Brestovec som začínal už s 8-elementovou DK7ZB yagi, čo sa zrejme podpísalo na lepších výsledkoch. Čo ak je JN88xx lepšia ako sa zdalo?

Setup mal pozostávať z:

Pred VKVPA som sa venoval nastavovaniu modulácie s novou náhlavnou súpravou. Realizoval som to však na 80m pásme s napájaním z elektrickej siete. Zdá sa, že na VKV pri napájaní z elektrocentrály to nie je dobré a bude si to vyžadovať ďalšie skúmanie.

Setup aj keď je rozsiahly, sa dá zmontovať rýchlo. Napríklad na rotátore mám matice s plastovou hlavou, čo robí z uchytenia stožiara niekoľkosekundovú záležitosť.

Prekvapenie pred VKVPA priniesol notebook. Na zapnutie vôbec nereagoval. Vytiahol som teda niekoľko listov papiera a pero. KST chat som riešil na mobilnom telefóne. Kto neskúsil – nevie. Ale aj tak to trocha pomohlo.

Logoval som teda bez prehľadu o násobičoch. Konečne som však vychutnal komfortnosť natáčania anténnej sústavy 4×5-elementov DK7ZB yagi rotátorom.

Obe antény v JN88xx
Obe antény v JN88xx

Moja rádioamatérska aktivita vzbudzovala záujem a zastavili sa viacerí – od malých detí s rodičmi na prechádzke cez bežcov a cyklistov. Nečudo, také kukurice v poli bežne nerastú!

Ako sa JN88xx osvedčilo?

Na konci je 66 spojení – trocha menej ako v poslednom kole z JN88st, no o to to nešlo. Po prepise denníka do počítača to dalo 19 násobičov a 4256 bodov.

Mapa lokátorov vo VKVPA júl 2022
Mapa lokátorov vo VKVPA júl 2022

Pokúsim sa vylepšiť nedostatky a krôčik po krôčiku zlepšovať.

Reklama