Úvod Amatérske rádio OM VHF LOW POWER Contest 2022

OM VHF LOW POWER Contest 2022

OM VHF LOW POWER Contest 2022 mapa spojení
OM VHF LOW POWER Contest 2022 mapa spojení

Je výzvou pracovať s nízkym výkonom, QRP, na VKV, a keďže obľubujem výzvy, na OM VHF LOW POWER Contest som sa tešil. Uvažoval som aj o vyskúšaní Veľkej Javoriny, JN88UU. Avšak predpoveď počasia sľubovala silný vietor s výstrahou 1.stupňa, čo dávalo predpoklad, že na kopcoch bude fúkať ešte viac. Takže som si to radšej namieril nad Brestovec, JN88ST.

Začiatok je o 9-tej hodine, čo znamená, že spolu s cestou a prípravou vyrážam krátko pred siedmou hodinou. Poteší pohľad na Ostrý vrch, kde sa veterná elektráreň prekvapivo netočí, čo znamená len slabý alebo žiadny vietor.

Ako prvé staviam štvorča DK7ZB yagi, potom 8-elementovú DK7ZB yagi na druhý stožiar. Obvyklý transformátorový zdroj som vymenil za spínaný zdroj. Pri skúške s elektrocentrálou a plným výkonom totiž na transformátorovom zdroji dochádzalo k poklesu výstupného napätia na cca. 12,5V, čo som prejavilo v zlej modulácii. Spínaný zdroj s týmto problém nemá a s elektrocentrálou spolupracuje dobre. Naviac tentokrát bol odber nižší, keďže výkon Kenwood TS-2000 bol stiahnutý na 10W.

Počet spojení podľa krajín DXCC
Počet spojení podľa krajín DXCC

Využíval som aj SDR výstup pre panadaptér, KST chat a AirScout. Odrazom od lietadla sa podarilo spojenie s Nikolom YT3N na vzdialenosť 532 kilometrov. Žiaľ dáta o lietadlách sa načítavajú do AirScout-u od istého času nespoľahlivo a niekoľkokrát v conteste vypadli.

OM VHF LOW POWER Contest začínam s miernym časovým sklzom 15-tich minút. Hneď badať aktivitu staníc z juhu a zrejme aj zlepšené podmienky šírenia týmto smerom. Viaceré stanice si to zamierili aj na vysoké kopce a produkovali výborné signály aj s malým výkonom.

Časť staníc ale používala aj väčšie výkony, no ani tu som nezaznamenal komplikácie s dovolávaním sa. Škoda, že časť staníc išla výhradne CW – inak by sa do logu určite dostali. Započul som tri talianske stanice, no ani na jednu sa mi nepodarilo dovolať. V logu je však 23 lokátorových štvorcov a priemer na spojenie je 235 kilometrov, čo viac ako pri VKV PA!

Pred záverom contestu ma prišiel navštíviť aj Juraj, OM4AKF, ktorý býva neďaleko a okolie výborne pozná. Contest končím trocha skôr, nepredpokladám, že sa mi 16-tisíc bodov už podarí nejako navýšiť.

Je potešenie stretnúť priateľov na pásme a pozdraviť ich, vyskúšať si svoje schopnosti a techniku. A o tom OM VHF LOW POWER Contest je. Ďakujem!

Reklama