Úvod OM0A OM0A CQ WPX Contest Story 2010

OM0A CQ WPX Contest Story 2010

Števo OM7KW s prísediacim Danom OM4AQP na 14MHz
Anténa na 28MHz - 4el.yagi
Anténa na 28MHz – 4el.yagi

Práve pred rokom sa contestový tím OM0A prvýkrát spoločne zišiel na CQ WXP Contest-e. Teraz sme si mohli overiť, aký progres za jediný rok dokázali členovia tímu urobiť.

V januári to však vôbec nevyzeralo na spoločné tímové contestovanie. S blížiacim sa termínom pretekov sa však počet účastníkov rozrastal: OM0AAO Viliam, OM7KW Števo, Igor OM6CI, Peťo OM6PR,  Mišo OM0AAB, Gabo OM0AAG, Dano OM4AQP, Oliver MW0JRX a Rado.

Pri pohľade na minuloročné pásmové výsledky sme sa rozhodli, že jednoznačne treba zlepšiť antény na 7MHz. Preto začal za budovou rásť stožiar. Na ňom sa mala nachádzať smerová moxon anténa, avšak po zlomení jedného ramena ju nahradila osvedčená 2-elementová DK7ZB yagi na 14MHz. Počas zimy bola anténa v malej výške. V piatok, aj keď za nepríjemného vetra, sme anténu vyzdvihli do pracovnej výšky (cca. 15m).
Miesto zamýšľanej antény na 7MHz prišiel do vzduchu dipól. Do pracovnej výšky je vytiahnutý jednoduchým lankovým systémom. Najťažšie bolo vyliezť na strom a prevesiť cez konár pomocné lanko. Anténa bola otestovaná v ARRL DX Contest-e.

Okrem toho sme sa rozhodli vysielať do dvoch antén naraz. Preto Viliam OM0AAO zhotovil delič výkonu (stackmatch) a interface ku transceiveru. Obvyklý štvrťvlnný vertikál na 7MHz doznal úpravy zo zemných radiálov na jeden vyzdvihnutý radiál.

Pracovisko č.2 po úprave
Pracovisko č.2 po úprave

Keďže sme sa chceli vyhnúť komplikovanému prepínaniu antén na pracoviskách, pokúsili sme sa v kategórii M2 zosieťovať tri transceiveri s tým, že operátori v miestnosti sa dohodnú na zmene pásiem. Sieťovanie N1MM bolo čiastočne úspešné a tak sme mohli začať contest v plánovanej konfigurácii.

Po pár hodinách však 7MHz pracovisko hlási len pár desiatok spojení. Nasleduje odpojenie stackmatchu a zaradenie prepínača. Možnosťou porovnania antén zisťujeme, že štvrťvlnný vertikál s vyzdvihnutým radiálom je oveľa slabší ako dipól. Ten je však blízko antény na 14MHz a pri vysielaní doň spôsobuje rušenie na tomto pásme. Meníme aj konfiguráciu N1MM a pracovísk.

V nočných hodinách si však operátori počínali výborne na 80m. Kombinácia inv.V, beverage antény a nového PA chodí výborne.

Ráno sa začínajú objavovať prvé signály na 15m. Nie je toho veľa, skôr také DX-ové vyzobávanie. Hnevá rotátor, ktorý sa po pár hodinách prevádzky desynchrnoizuje s ovládacou jednotkou. Indikátor ukazuje na západ a reálne je anténa otočená na Japonsko.

Najvyššie pásmo, 10m, sa nechce poriadne otvoriť. Tak to zostalo až do konca contestu…

Upravujeme slabo chodiaci vertikál na 7MHz. Konečne chodí ako má, časom však zisťujeme občasné znecitlivenie prijímača. Meníme transceveri, skúšame iný PA, tuner – trocha lepšie. V nedeľu otváram PA, meriam – závada nikde. Spásonosná myšlienka však prichádza – potlačiť spätné prúdy z antény. Na koaxiálny kábel nacvakávam niekoľko feritov. Funguje to!

Števo OM7KW s prísediacim Danom OM4AQP na 14MHz
Števo OM7KW s prísediacim Danom OM4AQP na 14MHz

Perfektne chodí 14MHz. Niektoré signály W/VE staníc sú až neuveriteľné. Vidno, aká podstatná je výška antény nad zemou.

Nakrátko nás prišli navštíviť aj Peťo OK1FCJ, ktorý v Tatrách trávil dovolenku a Juro OM8ACE. Peťo aj pár spojení na 80m urobil za čo mu patrí srdečný dík. Išlo mu to veľmi dobre.

V nedeľu večer pripájame malý PA na 160m. Opäť je potrebné odmontovať kryt, trocha počarovať vo vnútri a výkon opäť ide von. Po čase však vypovedáva službu a tak presúvame koaxiálny kábel od 160m antény na druhé pracovisko.

Počas contestu sa o plné žalúdky a pohodu starala trojica nerádioamatérov pod vedením Cyra Zvolen. Nečudo, že sme dosiahli výborný výsledok! MNI TNX chalani!

Záverečný pohľad na monitor:

Pásmo Spojenia Body WPX
1,8MHz 114 225 28
3,5MHz 770 1761 323
7,0MHz 641 1623 200
14MHz 616 1068 212
21MHz 220 602 93
28MHz 25 73 3
SPOLU 2386 5352 859
VÝSLEDOK 4 597 368
Tím OMA - vzadu zľava: Igor OM6CI, Števo OM7KW, Vilo OM0AAO. Sediaci zľava: Oliver MW0JRX, Peťo OM6PR, Dano OM4AQP a Rado
Tím OMA – vzadu zľava: Igor OM6CI, Števo OM7KW, Vilo OM0AAO. Sediaci zľava: Oliver MW0JRX, Peťo OM6PR, Dano OM4AQP a Rado

V reči čísel: o 61% percent viac spojení ako minulý rok a o 125% viac bodov! Po skončení contestu sme si na to pripili – však prečo nie, HI.

V pondelok sme po raňajkách demontovali pracoviská a antény. Tím sa nateraz rozišiel do rôznych končín Slovenska, aby sa pri ďalšej akcii opäť spojil. Všetkým staniciam ďakujeme za spojenia a povzbudivé slová!

Reklama