Úvod OM0A VHF deň rekordov z JN99eh

VHF deň rekordov z JN99eh

17el. F9FT anténa na 144 MHz
17el. F9FT anténa na 144 MHz

Nečakane sa OM0A po mesiaci opäť ozvala na 144 MHz, a to z JN99eh. Na tejto kóte na rozhraní Slovenska a Čiech má rádioklub Manín vybudované zázemie. Vďaka tomu je vysielanie veľmi príjemné. Predsa sa zhodneme, že ak máte na kopci elektrinu, strechu nad hlavou, anténu tiež a k tomu dobrú spoločnosť, tak je to na nezaplatenie!

Antény, vľavo 17el. F9FT
Antény, vľavo 17el. F9FT

S myšlienkou Dňa rekordov som Jožka OM4AQ oslovil v predstihu, pretože viem, že oni 144 MHz pásmo vypúšťajú z dôvodu rušenia. Predsa v blízkosti sú kW stanice ako OM6A, OL9W či OM3W a ďalší. Ohľadom QRM v pretekoch napísal už pred rokmi výbornú analýzu OK1VPZ a na danú tému je možné nájsť ešte mnoho iných článkov a meraní zariadení.

My sme oprášili 17el.F9FT anténu a upravenú FT-847 s elektrónkovým PA. Ten sme však budili asi na 40% jeho možností, a to z dôvodov rušenia a taktiež toho, že s týmto TCVR-om sa z daného zosilňovača väčší výkon ani nedá dostať.

FT-847 je šikovný malý TCVR, ktorý má MDS – 142 dBm, BDR (20 kHz) 103 dB a IMD 88 dB. Bod IP3 na úrovni  -11dBm. Zariadenie počúva dobre, no zvuk je pri ladení zafarbený smerom ku výškam.  Je to zrejme spôsobené DSP technológiou, ktorá na hranách filtra vytvára nejaký zvonivý efekt.

Výhodou tohto TCVR-a je aj CAT interface, čím je napojenie na PC a PA cez Microkeyer veľmi jednoduché.

Predbiehal som dážď od Trenčína, ale nepredbehol som. Kvôli dopravnej situácii som k Jožkovi OM4AQ prišiel až po 13-tej a na kopec sme sa dostali až v daždi. To už Vlado OM3BY mal rozpracovanú F9FT anténu. Keďže sme mali informácie z meteoradaru, tak sme si dali prestávku a dokončili sme už anténu rýchlo spoločne. Jožko OM4AQ zatiaľ nachystal pracovisko.

Vlado OM3BY
Vlado OM3BY pri vysielaní v conteste

Vzhľadom k tomu, že rádioklub 144 MHz nechodí, tak padol návrh, aby sme použili moju contestovú značku, OM0A.

Contest začínal Vlado OM3BY spojením s OK1OPT. Za nimi log začali zapĺňať ďalšími stanicami.  Vonku sa vyčasilo a nadchádzajúca jeseň ukazovala krajšiu tvár. To, čo malo ešte prísť som podľa predpovedí počasia tušil, ale nikomu v tom čase vysielajúcemu z auta či stanu neprial.

Za 2 hodiny bolo v logu 72 QSO a štafetu som od Vlada prebral.  Po upozornení sme museli vymeniť náhlavnú súpravu za ručný mikrofón. Uf! Obsluhovať rádiostanicu, log a neskôr aj ON4KST s tým, že niektoré údaje sa píšu iba jednou rukou nie je moc komfortné. Kto zažil, vie o čom hovorím.

Mapa spojení OM0A vo VKV d
Mapa spojení OM0A vo VKV dni rekordov

ON4KST prinieslo viacero dlhých spojení, napríklad IQ5NN (780km), IZ5FDD/4 (781km) či ODX, ktorým bol LZ6Z (913km). Určite v tomto smere sú ešte rezervy ako výsledok zlepšiť. Mapa spojení ukazuje, ktoré smery priniesli najviac bodov a spojení. Viac ukáže aj štatistická mapa nižšie.

V noci vládol telegrafu opäť Vlado, čo isto nebolo ľahké, lebo od cca. 18UT boli všade búrky. Takto vyzerá 1 minúta. Dokážete blesky spočítať?

Ráno už vyzeralo nádherne, príroda ako vyumývaná. V lese sa dali ešte nájsť čučoriedky, všelikde viseli pavučinky s kvapkami vody jagajúcimi sa ako perly. Prvé spojenie ráno je zalogované o 5.03UT, teda relatívne neskoro.  Nevadí, nepokúšali sme sa o dokonalý výsledok.

Výhľad z Malého Javorníka, JN99eh
Výhľad z Veľkého Javorníka, JN99eh

Meteoradar neveštil nič dobré, a tak je posledným, 274. spojením v logu IK3XJP o 11.49UT. Celkový sumár vyzerá takto:

VKV deň rekordov 2018 výsledok OM0A
VKV deň rekordov 2018 výsledok OM0A

A ešte niečo štatistických údajov:

QSO rate po hodinách vo VKV dni rekordov 2018

QSO rate po hodinách vo VKV dni rekordov 2018

Krajiny VKV deň rekordov 2018
Krajiny, s ktorými boli urobené spojenia vo VKV dni rekordov 2018
Veľké lokátorové štvorce
Veľké lokátorové štvorce VKV deň rekordov 2018
Smerové rozloženie spojení
Smerové rozloženie spojení počas contestu

 

Ďakujeme za spojenia, zdieľanie zážitkov aj trápení s počasím a tešíme sa z JN99eh či iných lokalít dopočutia, priatelia!

Reklama