Úvod Amatérske rádio Remote station (SDR) ladiaci gombík

Remote station (SDR) ladiaci gombík

Remote station ladiaci gombík

Snáď každý rádioamatér, ktorý sa zaoberá prevádzkou remote station alebo SDR transceivera (receivera) potvrdí, že zásadný rozdiel je v tom, že ovládanie zariadenia je nezvyklé. Proste operátor potrebuje mať pocit, že sa zariadenia dotýka, ladiaci gombík reaguje na otočenie a tlačidlá sú umiestnené logicky ku ich funkcii.

Profesionálne ladiace gombíky a konzoly pre remote station a SDR

V praxi sa využíva viacero koncepcií, napríklad TMATE od firmy ELAD Cena takého ovládača dosahuje aj stovky eur, čo rozhodne nie je málo. Preto si obľubu získal multimediálny gombík Griffin PowerMate, ktorý je výrazne lacnejší. Má veľmi dobré spracovanie, vhodný tvar aj ovládač, ktorý umožňuje nakonfigurovať význam príkazov pre jednotlivé software. Za možnú nevýhodu je ale možné považovať absenciu tlačidiel (s výnimkou stlačenia gombíka). Ďalším riešením je použitie multimediálnych alebo hráčskych klávesníc. Posledným spôsobom, ktorý je najlacnejší aj najviac umožňuje vytvoriť dojem predného panelu zariadenia je modifikácia bežnej počítačovej myši.

Ako funguje homemade remote station (SDR) ladiaci gombík

Na úpravu sú vhodnejšie myši s väčším počtom tlačidiel. Na trhu sú lacné PC herné myši s USB pripojením, napríklad C-Tech alebo Evolveo. Takúto myš je potrebné rozobrať, aby sme získali z nej elektroniku. Vstavaný rotačný enkodér som nahradil panelovým modulom KY-040 a tlačidlá sú realizované mikrospínačmi v novom usporiadaní. Z pôvodnej PC myši tak zostane len elektronika, skelet nevyužijeme.

Plánovanie funkcií ladiaceho gombíka

Usporiadanie predného panelu závisí na požiadavkách, ktoré funkcie im priradíte. V mojom prípade som uvažoval o:

  • ladiacom gombíku
  • tlačidlách UP / DOWN na posun po pásmach
  • tlačidlách LEFT / RIGHT na posun po DX spotoch v bandmape
Predný panel obsahuje ladiaci gombík na pravej strane a štyri tlačidla v krížovom usporiadaní v ľavej časti
Predný panel obsahuje ladiaci gombík na pravej strane a štyri tlačidla v krížovom usporiadaní v ľavej časti

V závislosti na počte tlačidiel, ovládacom software a dostupných CAT príkazoch na ovládanie transceivera si však môžete nakonfigurovať aj úplne odlišné funkcie. Ja využívam N1MM+ logbook prepojený na HamRadio Deluxe, ktorý riadi remote station. Tá je založená na staršom transceiveri Yaesu  FT-1000MP. Je to výborné zariadenie, ale vyznačuje sa malým počtom riadiacich príkazov. Napríklad medzi mojimi požiadavkami na optimálne ovládanie patrí aj prepínanie filtrovania. Túto funkciu síce obsahuje N1MM+, pre niektoré zariadenia ju ponúka aj HamRadio Deluxe, ale nie pre FT-1000MP. Je preto na Vás, aby ste si potom navolili tie funkcie, ktoré chcete a sú dostupné pre ten typ transceivera, ktorý budete ovládať.

Postup výroby ladiaceho gombíka pre remote station

V prvej fáze úpravy rozoberieme PC myš a odpojíme interný enkodér. Miesto neho napojíme nový panelový modul KY-040. Tlačidlá nemusíme odpájať, len paralelne na ich kontakty napojíme spínače vyvedené na predný panel.

 

Plošný spoj PC myši
Plošný spoj PC myši
Vnútro ladiaceho gombíka pre remote station obsahuje prepoje k enkodéru a tlačidlám na prednom paneli
Vnútro ladiaceho gombíka pre remote station obsahuje prepoje k enkodéru a tlačidlám na prednom paneli
Zapojenie remote station ladiaceho gombíka je veľmi jednoduché
Zapojenie remote station ladiaceho gombíka je veľmi jednoduché

Moje mechanické riešenie využíva prístrojovú krabičku HAMMOND HA1455K1202 s rozmermi 75 x 40 x 120 mm. Tieto prístrojové krabičky majú veľmi dobrú kvalitu a dobre sa s nimi pracuje. Dodáva ich napríklad GME.

Tlačítkové spínače P-DT6SW sú usporiadané do tzv. krížového ovládača. Je to logické usporiadanie. Vizuál predného panela je narysovaný v programe CorelDraw. Prvý výtlačok slúži ako predloha na vŕtanie, druhý je na samolepiacom papieri a tvorí potom predný panel. Ako ochrana pred špinou a ošúchaním je niekoľkokrát ľahučko prestriekaný bezfarebným sprejom.

Na prepoje je využitý plochý kábel z PC IDE doplnený o násuvné konektory
Na prepoje je využitý plochý kábel z PC IDE doplnený o násuvné konektory

Existuje veľký počet programov na namapovanie akcií tlačidiel počítačových myší a kláves. Sú to programy určené predovšetkým pre hráčov a dizajnérov, kde je účelné pokiaľ sa jedným stlačením realizuje napríklad trojkombinácia tlačidiel a podobne.

Pri hľadaní vhodného programu som narazil na HydraMouse. Nájsť program, ktorý by vyhovoval je dosť náročné. V mojom prípade používam na rádioamatérske účely starší PC s Windows XP a HydraMouse bol jeden z mála programov, ktorý tento systém podporoval. Je možné nakonfigurovať akcie ku každému tlačidlu a aplikácii. Testovacia konfigurácia vyzerá takto:

HydraMouse nastavenie pre remote station
HydraMouse nastavenie pre remote station

Ako sa remote station ladiaci gombík osvedčil v praxi?

Vynikajúco. Ovládacia skrinka môže byť umiestnená vedľa klávesnice a skutočne skvalitňuje aj zrýchľuje obsluhu. Ladenie je oveľa príjemnejšie a dokonca je lepšie Griffin PowerMate.

Hotový remote station ladiaci gombík
Hotový remote station ladiaci gombík

Výroba ladiaceho gombíka vychádza na zlomok ceny oveľa drahších ovládacích kozol. PC myš je možné zakúpiť cca. za 6€, skrinku za 14€, spínače za 2€ a licencia HydraMouse je 19,95USD.

Využitie remote station ladiaceho gombíka nemusí byť len pre kombináciu programov N1MM+ a HamRadio Deluxe. Ovládať je možné napríklad aj SDR software typu PowerSDR a iné. Rozhodne je to cesta ku skvalitneniu prevádzky via remote.

Reklama