Úvod OM0A Štvrťvlnný vertikál na 7MHz

Štvrťvlnný vertikál na 7MHz

ZDIEĽAŤ
Grounplane anténa na 7MHz
Grounplane anténa na 7MHz

Štvrťvlnný vertikál, inak nazývaný aj groundplane, je veľmi účinná anténa, no pritom veľmi jednoduchá. V tíme MW5W, resp. MW9W sme vyskúšali obe verzie – s vyzdvihnutými aj zemnými radiálmi. Veľké rozdiely sme nezaznamenali.

Pre tím OM0A som zhotovil štvrťvlnný vertikál s ôsmimi zemnými radiálmi. Takýto počet radiálov je výhodný pre priame prispôsobenie ku koaxiálnemu káblu 50ohm. Žiarič je cca. 9,8m dlhý drôt s priemerom 2mm. Menšia dĺžka ako 1/4  nie je chybou, je to zapríčinené skracovacím činiteľom drôtu s izoláciou. Radiály majú dĺžku 10m a sú zo staršieho LAN kábla. Drôty sú pripájané systémom prístrojových svoriek a konektorov do vodotesnej krabičky s PL-konektorom.

Nosnú podperu pre vertikálny žiarič tvorí sklolaminátový teleskop od OK5IM. Ten sa spolu s krabičkou prilepí na teleskop izolačnou páskou. Využíva sa sa len hrubšia časť bez vrchných dielcov. Kotvenie je z tenučných horolezeckých laniek, ktoré majú výborné vlastnosti.

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokPríprava na kontest (?)
Ďalší článokHA DX Contest a UBA Contest
Viliam OM0AAO / OM0A
Od roku som sa začal pravidelne zúčastňovať rádioamatérskych pretekov, najprv samostatne na VKV, neskôr v klube OM3RKP tiež na VKV. Od získania prístupu na KV sa venujem len tejto oblasti, predovšetkým contestingu (CQWW, IARU HF, SSB Liga, OMAC a iné).