Úvod OM0A VKV prevádzkový aktív – máj 2021

VKV prevádzkový aktív – máj 2021

Smerová mapa spojení VKV prevádzkový aktív máj 2021
Smerová mapa spojení VKV prevádzkový aktív máj 2021

Aj v máji som zamieril do JN8xx nad obec Horná Súča, časť Vlčí vrch. Avšak tentokrát bolo pripravených niekoľko zmien do VKV prevádzkového aktívu.

Po problémoch s vnikaním VF energie som spravil zmenu napájača. Krátky 5m koaxiálny kábel bol nahradený 10m dlhým káblom s tlmivkou pri žiariči. Ku stanici pribudlo niekoľko nacvakávacích feritov.

Zmenil som aj stožiarik za iný, ktorý dostal anténu o niečo vyššie. Aj postavenie stožiara bolo rýchlejšie, čo vzhľadom na jemný dážď a nie veľmi teplé počasie prišlo vhod.

Treťou zmenou bolo rozhodnutie skúsiť ON4KST chat. V danej lokalite nie je dostupné WIFI pripojenie a trocha som sa obával o kvalitu mobilného pripojenia, ale fungovalo to správne. Za dve hodiny na chate som spotreboval cca. 140 MB dát.

VKV prevádzkový aktív som teda mohol ísť na výkon 25W. Ešte pred pretekmi som spravil skúšobné spojenie do JO70 a to sa o pár minút stalo aj prvým spojením v logu. S daným výkonom a nadmorskou výškou som skúsil ísť na výzvu a skutočne zavolala šnúra staníc. Niekedy bolo ťažšie logovať, pretože fúkal silný vietor a mal snahu otáčať stožiarom. Preto ho bolo potrebné pridržiavať a zároveň vysielať (s ručným mikrofónom) a neostala ruka na klávesnicu.

Pri 9°C a vetre nie je celkom príjemné posedenie vonku, ale dá sa to vydržať. Ruky by síce mohli byť teplejšie, ale čo už… vysielať treba!

Výsledok OM0AAO VKV prevádzkový aktív máj 2021
Výsledok OM0AAO VKV prevádzkový aktív máj 2021

Kým v OK a OM sa zdala byť aktivita vyššia, tentokrát sa mi zdali byť slabšia účasť v HA a OE. Nebolo ani veľmi počuť stanice z 9A, S5 či YU. Preto nastúpil ON4KST chat. Skutočne je to výhoda pokiaľ niekto na vás natočí anténu ako sa ho dovolávať na 25W a 9,5 decibelu zisku antény. Sekundárny efekt býva aj ten, že pokiaľ sa podarí QSO a zaregistrujú ho iné stanice z danej oblasti, tak prejavia taktiež záujem o spojenie. Takto sa napríklad podarili dve spojenia s YO stanicami.

Popoludní sa už oblaky začali rozostupovať a vietor sa zmiernil. Spojenia do OM hľadali najmä 9A stanice, ale podarilo sa aj spojenie s SP9KDA do JO90, čo je násobič. V mape lokátorových štvorcov ostalo prázdne miesto v JN87:

Mapa spojení vo VKV prevádkovom aktíve máj 2021
Mapa spojení vo VKV prevádkovom aktíve máj 2021

V logu je až 29x OK a 23x OM:

Štatistika krajín VKV prevádzkový aktív máj 2021
Štatistika krajín VKV prevádzkový aktív máj 2021

Je to o 5 násobičov (nárast 41%) a 21 spojení viac (nárast 48%) oproti VKV prevádzkovému aktívu v apríli 2021:

Krajiny, s ktorými sa podarilo spojenie vo VKV prevádkovom aktíve máj 2021
Krajiny, s ktorými sa podarilo spojenie vo VKV prevádzkovom aktíve máj 2021

 

Niektoré stanice sa nepodarilo dovolať, aj keď počuť ich bolo. Je to ešte dané výkonovým deficitom. Predsa 100W a 25W je 4x výkon, čo je 6 dB, a v OK disponujú niektoré stanice ešte väčšími výkonmi a tak pri väčšej vzdialenosti sa spojenie nepodarí.

Mapa lokátorových štvorcov
Mapa lokátorových štvorcov

Škoda, že sa nepodarilo spojenie do východných slovenských štvorcov. Napríklad z KN08 bolo aktívnych viacero staníc a v 2.subregionále sa aj spojenia podarili. Z JN88xx to nie je ľahký smer, lebo v strede trasy sú kopce (Veľká Fatra, Nízke Tatry), ale malo by sa to dať. Snáď nabudúce!

Tu je mapa spojení http://opencontest.org/edi/map/20210518082919000807SLDKMI

Zaujímavosťou môže byť aj dosažiteľnosť OK staníc. Pomocou programu som zlúčil pohľad na urobené spojenia a lokátory staníc, ktoré poslali hlásenie do VKV prevádzkového aktívu:

Dosažiteľnosť OK staníc vo VKV prevádzkovom aktíve
Dosažiteľnosť OK staníc vo VKV prevádzkovom aktíve

Mapy sa úplne nekryjú, ale ako prehľad je to dostatočné. Čo si o tom myslíte?