Úvod Amatérske rádio VKV PA – november 2023

VKV PA – november 2023

Nikde nikoho, sneh a antény na Černeckom vrchu
Nikde nikoho, sneh a antény na Černeckom vrchu

Nie vždy je portablové vysielanie príjemné. Úplne to platí pre novembrovú nedeľu, na ktorú padol termín VKV PA. Ako aj v minulom kole, aj tentokrát som išiel bez prívesného vozíka, takže všetok materiál som prepravoval v aute. Má to svoje výhody aj nevýhody. Keďže po prechode na zimný čas ale začína VKV PA už o deviatej hodine ráno, tak vzhľadom ku dĺžke cesty a budovaní setupu nemá zmysel ani uvažovať o zložitejšom setupe.

Vzdialenejší pohľad na Černecký vrch, JN88rs
Vzdialenejší pohľad na Černecký vrch, JN88rs

Vyrážam z domu 6.45 a na krajinu padajú snehové vločky. Je jasné, že ak je to v nadmorskej výške 200 metrov, tak o 300 metrov vyššie to bude…. veselé. A tak aj bolo. Sneh, vietor, hmla, dážď, sneh. Teplota je akurát okolo nuly, čo znamená, že všetko je momente mokré a studené. Som rád, keď sa konečne schovám do auta.

Ohrievač beží, ale AirScout hlási, že nemá žiadne údaje o lietadlách. Na zisťovanie prečo už nie je čas. Budem sa musieť zaobísť bez tohto pomocníka. S malým meškaním začínam vyhľadávať. Staníc nie je veľa, na neďalekej Žalostinej nie je Draho OM3CQF, ktorý však na pásme nechýba. Je to veľmi cenné a prejav spolupatričnosti. Na výzvu prichádza viacero staníc. Azimut na rotátore je mierne posunutý, ale ak si mám vybrať, či ísť z auta a korigovať ho, tak radšej nie. Najmä keďže sa ozýva už aj bubnovanie dažďových kvapiek.

VKV PA 11/2023 bodový zisk podľa azimutu
VKV PA 11/2023 bodový zisk podľa azimutu

V prvej hodine robím 41 spojení vrátane troch spojení do Nemecka: DB7MM/P, DK1FG a DK4MD. Druhú hodinu sa už zameriavam na násobiče. Cez KST chat naháňam aj blízke stanice z JN87 (HA1VQ) a JN97 (HA4BF a HA5OO). Jednotku s hviezdičkou má OK1MHU, ktorý na sked prichádza takmer okamžite. Škoda, že zo slovenských KN štvorcov na KST chate nikto. Darí sa napríklad KN17 (YO5DND, YO5BQQ a YO5AVN).

Poslednú hodinu začína Dano, OM4AQP, ktorý oprášil VKV zariadenie a zavolal. Objavujú sa aj talianske stanice. Priam buráca I3QJZ z JN55 a strieda ho I4GHG z JN63. Násobiče ešte dopĺňam SN9W z JO90.

VKV PA 11/2023 teoretický kilometrový zisk podľa azimutu
VKV PA 11/2023 teoretický kilometrový zisk podľa azimutu
VKV PA 11/2023 mapa spojení
VKV PA 11/2023 mapa spojení
VKV PA 11/2023 DXCC
VKV PA 11/2023 DXCC

Sumárne 95 spojení do 24 lokátorových štvorcov dáva niečo vyše 8-tisíc bodov. Podarilo sa pozdraviť viacero priateľov. Používal som Kenwood TS-2000 transceiver s HA8ET predzosilňovačom a 4x 5 elementov DK7ZB yagi.

Von z auta sa mi síce nechce, ale nie je tu nikto, kto by antény a stožiar demontoval. Teplota trocha stúpla, takže káble a to, čo sa dotklo zeme – čo bolo skoro všetko – je naviac zablatené. Kratučko pred odjazdom z hmly vychádzajú dvaja jazdci na koňoch. Po neďalekej ceste za celú dobu prešlo áut spočítateľných na prstoch jednej ruky. Nečas, že by ani psa nevyhnal. Ale zrejme rádioamatéra vyženieš…

Reklama